Epodux IM 209 do zbiorników na wodę techniczną to farba tolerująca wilgoć przeznaczona do zabezpieczenia konstrukcji stalowych oraz betonu zanurzonych w wodzie słodkiej, morskiej i słonej. Doskonale sprawdza się również do malowania basenów kąpielowych. Dzięki procesowi utwardzania, który zachodzi pod wodą, już 30 minut po malowaniu element może zostać zanurzony w wodzie. Utwardzona powłoka jest szczelna, dlatego może być aplikowana na przesiąkające zbiorniki betonowe.

Jeśli wymagana jest powłoka o wysokiej chemoodporności to sprawdź produkt Neopox CR.

Aplikacja na podłoże stalowe

Farbę można nakładać bezpośrednio na nieskorodowaną stal. Jeżeli na powierzchni występują ogniska korozji to należy usunąć luźną rdzę mechanicznie, następnie nałożyć na nalot rdzy środek odrdzewiający Top-Kor. Po upływie 12h na powierzchnię nałożyć grunt antykorozyjny Epodux Primer.

W przypadku stali nierdzewnej zastosuj podkład Neotex Inox Primer.

Aplikacja na beton

Przy zamkniętych zbiornikach betonowych częstym problemem jest to, że nie da się do końca osuszyć betonu. W takim przypadku zalecamy zastosowanie gruntu na wilgotny beton Neopox Primer WS (wilgotność betony < 100%).

Jeśli zbiornik jest wkopany w ziemię i jest problem z hydroizolacją od strony gruntu to zalecamy zastosowanie podkładu epoksydowego odpornego na wilgoć podciągającą kapilarnie Neopox Primer AY (wilgotność betonu < 8-10%).

Jeżeli nie występuje żaden z wyżej wymienionych problemów z wilgocią to można zastosować „tradycyjny” grunt epoksydowy, np. Striaresine lub Epoxol Primer SF. Można również wybrać szybkoschnący grunt polimocznikowy Neodur Fast Track PR, który można przemalowywać już po 2-3h. Przy słabszych betonach, wymagających wzmocnienia, można zastosować grunt na bazie rozpuszczalnika, który wniknie głębiej w podłoże, np. Epoxol Primer. W takim przypadku trzeba będzie gruntować dwa razy.

Ubytki w podłożu można wypełnić epoksydową szpachlą Epoxol Putty lub szybkoschnącą szpachlą polimocznikową Neodur FT Putty.

W przypadku zbiorników zamkniętych, na każdym etapie prac trzeba zapewnić odpowiednią wentylację, niezależnie od wybranego podkładu.

Zalecane grubości warstw:

  • Zbiorniki na wodę słodką lub słoną, temp. < 40°C – 2 x 100 µm – wydajność dla pełnej warstwy 4,2 m2/l
  • Zbiorniki na chemikalia, ścieki – 2 x 200 µm – wydajność dla pełnej warstwy 2,1 m2/l
  • Zbiorniki na wodę słodką lub słoną, temp. > 40°C i < 120°C – 2 x 250 µm – wydajność dla pełnej warstwy 1,6 m2/l

Kolory

Kolory standardowe (tańsze) – biały, szary jasny RAL7035 – czas oczekiwania 1-2 dni robocze
Kolory niestandardowe – wszystkie pozostałe – 3-4 dni robocze

Na zamówienie możemy wyprodukować również inne kolory z palety RAL.

Epodux IM 209 do zbiorników na wodę techniczną – właściwości:

  • 30 minut po malowaniu element może zostać zanurzony w wodzie, gdzie zajdzie proces utwardzania (polimeryzacja pod wodą),
  • dobra przyczepność na powierzchniach zimnych i wilgotnych (nie kapiących), funkcja ta umożliwia malowanie aktywnych kanałów bez dużych strat czasowych związanych z przerwami konserwacyjnymi,
  • nie kreduje pod wpływem UV (możliwe jedynie lekkie odbarwienia),
  • idealne zabezpieczenie do przesiąkających zbiorników betonowych (szczelna powłoka)

Epodux IM 209 jest farbą dwuskładnikową (cena dotyczy kompletu, czyli bazy wraz z utwardzaczem). Jeśli chcesz wymieszać mniejszą ilość farby to polecamy Kubek do mieszania farb i lakierów