Lowigraf-Pur Strukturalny to wysoce dekoracyjna dwuskładnikowa gruntoemalia o drobnoziarnistej strukturze, przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania podłoży metalowych bez ich uprzedniego gruntowania:
 • w budownictwie: kraty, bramy, ogrodzenia, konstrukcje wsporcze (poręcze, barierki itp.)
 • w renowacji zabytków: wyroby metaloplastyki i kowalstwa artystycznego
 • w przemyśle: konstrukcje stalowe, stalowe ocynkowane i przedmioty z metali kolorowych

Emalią Lowigraf-Pur Strukturalną można  również malować podłoża mineralne (tynk, beton), drewniane i drewnopochodne. Emalia może być stosowana samodzielnie lub w zestawie odpowiednią farbą do gruntowania. Lowigraf-Pur występuje również w wersji gładkiej.

Powłoka gruntoemalii Lowigraf-Pur Strukturalny jest:

 • matowa, twarda
 • powłoka strukturalna niweluje niewielkie wady malowanego podłoża
 • kryjąca, dobrze przyczepna
 • odporna na:
  • zarysowania
  • wilgoć
  • czynniki atmosferyczne (woda, UV)
  • opary soli, gazów przemysłowych, rozpuszczalników, paliw płynnych, solankę itp.
 • szybko wysychająca

Ze względu na zawartość pigmentów antykorozyjnych i metalicznych, powłoka farby dobrze chroni stopy żelaza przed korozją.

Przygotowanie podłoża do malowania gruntoemalią Lowigraf-Pur Strukturalny

Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być suche, czyste, pozbawione oleju i innych zanieczyszczeń.

Stal i żeliwo

Poddać obróbce strumieniowo-ściernej do uzyskania stopnia czystości Sa 2 1 /2 wg PN -ISO 8501-1:1996 i chropowatości Rz = 25 ÷ 70 μm. Przy niewielkich powierzchniach dopuszcza się czyszczenie ręczne i narzędziami z napędem mechanicznym do czystości St 2. Oczyszczone podłoże pomalować w okresie nie dłuższym niż 6 godz. od oczyszczenia, aby zapobiec powstawaniu rdzy nalotowej. Malować emalią poliuretanową na metale Lowigraf-Pur bezpośrednio (bez gruntowania) lub po uprzednim zagruntowaniu farbą epoksydową Feg-C.

Stal ocynkowaną i metale kolorowe

Oczyścić z produktów korozji, odtłuścić 2-3 % wodnym roztworem preparatu do odtłuszczania Emulsol-RN1 i spłukać czystą wodą. Powierzchnie gładkie, błyszczące lekko zmatowić. Po oczyszczeniu i odpyleniu, podłoże można malować emalią Lowigraf-Pur bezpośrednio (bez gruntowania)

Podłoża mineralne (np. tynk i beton) oraz drewniane i drewnopochodne

Malować bezpośrednio emalią Lowigraf-Pur (tynk i beton dopiero po całkowitym utwardzeniu).

Malowanie renowacyjne

W przypadku malowania renowacyjnego zalecane jest umycie konstrukcji wodą pod wysokim ciśnieniem. W zależności od stopnia zniszczenia starej powłoki malarskiej, podłoże należy oczyścić metodą strumieniowo-ścierną do czystości Sa 2 1/2 na całej powierzchni poddanej renowacji lub tylko w miejscach skorodowanych. Dopuszcza się miejscowe czyszczenie ręczne i narzędziami z napędem mechanicznym do stopnia czystości PSt 2. Oczyszczone podłoże malować bezpośrednio emalią Lowigraf- Pur.

Lowigraf-Pur Strukturalny jest farbą dwuskładnikową (cena dotyczy kompletu, czyli bazy wraz z utwardzaczem).