Mineralna farba Silanit W to specjalistyczna farba do zawilgoconych wnętrz budynków. Przeznaczona jest do malowania tynków cementowych, cementowo-wapiennych, renowacyjnych, cegły i betonu. Podstawowym obszarem zastosowań farby to zawilgocone pomieszczenia, ale może być stosowana również na fasadach budynków pokrytych tynkami mineralnymi.

Farby do malowania wilgotnych ścian

Z powodu zdolności do utwardzania się pod wpływem wilgoci, z doskonałym skutkiem może być używana do odnawiania niedokładnie osuszonych budynków. Po wyschnięciu daje bardzo dobrze kryjącą, matową powłokę o wysokiej trwałości na czynniki atmosferyczne, wytrzymującą mycie wodą pod ciśnieniem. SILANIT W nie utrudnia procesu dojrzewania zapraw, dlatego może być użyty już po 24 godzinach od nałożenia tynku mineralnego.

Właściwości grzybobójcze. Ze względu na odpowiednio dobrany skład, umożliwia zabezpieczanie przed grzybami nowych pomieszczeń, np. w mleczarniach, browarach, gorzelniach, magazynach, jak też odnawianie wilgotnych, zagrzybionych murów starych budowli, także o charakterze zabytkowym.

Farba posiada atest PZH zgodnie, z którym może być stosowana do malowania powierzchni zewnętrznych budynków i wnętrz pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej, służby zdrowia, magazynowych i produkcyjnych, w tym w przemyśle spożywczym (bez bezpośredniego kontaktu z żywnością).

Mineralna farba Silanit W – przygotowanie powierzchni

Powierzchnię przeznaczoną do odnowienia należy dokładnie odpylić, oczyścić, odtłuścić. Farby wapienne, emulsyjne i olejne usunąć z powierzchni ściany. Ubytki i spękania uzupełnić zaprawą cementową. Wystające nie dające się usunąć stalowe elementy pokryć farbą antykorozyjną nie zawierającą pyłu cynkowego. Przed malowaniem farbą Silanit W tynk należy zwilżyć, spryskując równomiernie powierzchnię wodą i odczekać kilka minut na jej wchłonięcie. W większości przypadków nie jest konieczne gruntowanie podłoża.

Mineralna farba Silanit W – stosowanie

Farba jest w postaci proszku, który należy wymieszać z wodą. Zawartość opakowania wsypać powoli do odmierzonej ilości wody, intensywnie mieszając mieszadłem mechanicznym (np. mieszadłem osadzonym na wiertarce) do uzyskania jednorodnej farby. Zalecana proporcja: 3 kg suchej farby na 2 litry wody. Po rozrobieniu farba musi być zużyta w ciągu 6-8 godzin. Najlepsze warunki do utwardzania występują przy pochmurnej pogodzie i wysokiej wilgotności powietrza. Świeżo nałożoną powłokę farby chronić przed deszczem, intensywnym nasłonecznieniem i wiatrem. Po dłuższej przerwie w pracy (2-3 godz.) farba może zgęstnieć, wtedy wystarczy intensywnie zamieszać. Farba powróci do pierwotnej konsystencji bez potrzeby rozcieńczania. Narzędzia należy myć zaraz po zakończeniu pracy. W wyjątkowych przypadkach, gdy farba nadal brudzi po 2 dniach schnięcia, można przyspieszyć jej utwardzanie przez równomierne spryskanie ściany wodą.

Do malowania fasad polecamy farbę Silanit 100.

Uwagi

Nie używać narzędzi i naczyń zardzewiałych, aluminiowych i ocynkowanych. Nie gruntować preparatami polimerowymi (emulsyjnymi), np. akrylowymi. Nie stosować na farby i tynki polimerowe emulsyjne (np. akrylowe). Nie malować w czasie silnego nasłonecznienia i wiatru. 

 • dostępne kolory: biały,
 •  w optymalnych warunkach utwardzania tynku malować po 24 godz., w mniej sprzyjających po 48 godz. od nałożenia świeżego tynku mineralnego
 • malować wałkiem lub pędzlem,
 • stosować w temp. nie niższej niż +5°C i nie wyższej niż +30°C,
 • czas przydatności do stosowania po rozrobieniu z wodą: do 8 godzin,
 • czas schnięcia: ok. 2 godz., pełne utwardzenie po 48 godz.
 • zalecana ilość warstw: 1, w wyjątkowych przypadkach – 2
 • wydajność: 6-8 m2/l rozrobionej farby,
 • mycie narzędzi i rozcieńczanie -woda wodociągowa
 • gwarancja 12 miesięcy od daty produkcji, w oryginalnym nie uszkodzonym opakowaniu,
 • posiada Atest Higieniczny PZH,
 • opakowania: 3kg, 10kg