Strona główna»Posadzka z żywicy

Posadzka z żywicy

Posadzka jest elementem konstrukcyjnym budynku, który stale jest narażony na różnorodne obciążenia, w tym mechaniczne i chemiczne. Dlatego tak istotne jest to, aby zadbać nie tylko o jej wygląd, ale również funkcjonalne i trwałe wykończenie. Żywice posadzkowe doskonale spełniają wszystkie te wymagania, tworząc powłoki nie tylko odporne i łatwo zmywalne, ale również estetyczne.
Podłoga żywiczna
W swojej ofercie posiadamy  żywice epoksydowe, powłoki akrylowe i poliuretanowe, dostosowane do różnorodnych potrzeb. W zależności od obciążenia na jakie narażona jest posadzka, można ją pokryć systemem powłokowym lub samorozlewnym.

Przeczytaj porady na naszym blogu:
Jak w ciągu weekendu przemalować i oddać do użytku posadzkę?
Jak dobrać system do zabezpieczenia betonowej posadzki?

Jak dobrać system posadzkowy odpowiedni do naszych potrzeb?
Produkt i grubość powłoki należy dobierać w zależności od obciążenia na jakie narażona będzie posadzka.

  Lekki ruch pieszy – powłoka o grubości 50-150 mikronów, typowy system jednoskładnikowy, ale może być też dwuskładnikowy.

  Intensywny ruch pieszy – powłoka o grubości 150-200 mikronów, system odporny na ścieranie (epoksydowy lub poliuretanowy).

  Ruch ciężki (wózek do palet, wózek widłowy) – powłoka farby epoksydowej o grubości 200-400 mikronów lub epoksydowa wylewka samopoziomująca o grubości 1-3mm

  Ruch bardzo ciężki (sprzęt ciężki, ciężarówki) – samopoziomująca wylewka epoksydowa o grubości > 3mm.

Posadzki narażone na działanie chemikaliów – przy częstej ekspozycji stosować powłoki farby nie cieńsze niż 400 mikronów. Przy zanurzeniu stosować powłoki powyżej 400 mikronów.

Jeśli nie jesteś pewny jaki system posadzkowy dobrać do swojej posadzki, skontaktuj się z nami!
Szybkoschnące
Szybkoschnące żywice polimocznikowe do aplikacji wałkiem. Kolejne warstwy można nakładać co 2-3h, nawet w niskich temperaturach (minimum +5ºC).

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Szybkoschnące
Farby epoksydowe powłokowe
Żywice epoksydowe do aplikacji wałkiem, pędzlem czy natryskiem (dot. produktów na bazie rozpuszczalnika).

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Farby epoksydowe powłokowe
Epoksydowe samopoziomujące
Samopoziomujące żywice epoksydowe, tworzą idealnie gładką taflę o wysokim połysku.

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Epoksydowe samopoziomujące
Poliuretanowe
Farby i lakiery poliuretanowe, do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Poliuretanowe
Garaże i parkingi
Żywice epoksydowe stanowią doskonałe zabezpieczenie krytych parkingów oraz garaży, zarówno tych domowych jak i wielostanowiskowych.

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Garaże i parkingi”.
Malowanie linii
Linie na hali przemysłowej gwarantują bezpieczeństwo i są wymogiem BHP. W swojej ofercie posiadamy różne systemy – do szybkiego odnawiania linii oraz do trwałego znakowania.

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Malowanie linii”.
Ruch lekki
Powłoki na posadzki o sporadycznym obciążeniu, narażone na lekki ruch pieszy.

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Ruch lekki”.
Ubytki/dylatacje
Odpowiednie przygotowanie podłoża przed malowaniem wiąże się z uzupełnieniem ewentualnych ubytków w posadzce. W tym celu polecamy stosować odporne szpachle epoksydowe.

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Ubytki/dylatacje”.
Preparaty gruntujące
Odpowiednie zagruntowanie podłoża to bardzo ważny etap malowania każdej posadzki. Zapewnia odpowiednią przyczepność i trwałość powłoki nawierzchniowej.

Aby dowiedzieć się więcej i przeglądać produkty przejdź do podkategorii “Preparaty gruntujące”.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są zalety posadzki żywicznej?

-
Żywice posadzkowe mają wiele zalet, dlatego też obecnie są tak chętnie stosowane, zarówno w przemyśle, jak i w domu. Tworzą bardzo estetyczne powłoki i są dostępne w wielu kolorach.

Jest to doskonałe zabezpieczenie posadzki przed uszkodzeniami. Są to systemy o dużej trwałości oraz wytrzymałości. Cechuje je odporność na wiele substancji chemicznych, m.in. wodę, wodę morską, pochodne ropy naftowej, rozcieńczone kwasy, środki czyszczące oraz rozpuszczalniki. 

Są również odporne na szeroki zakres temperatur (rozgrzane opony nie stanowią dla nich problemu).

Ich kolejna zaleta to funkcjonalność. W przypadku powłok żywicznych uzyskana powierzchnia jest gładka, bez żadnych spoin, zagłębień czy też fug (jak w przypadku kafli). Dzięki temu codzienne prace porządkowe stają się łatwe i przyjemne. Inna korzyść to uniwersalność aplikacji -  przy odpowiednim zagruntowaniu można je aplikować na beton, kafle czy też metal.

Jeśli jest taka potrzeba, to przy pomocy żywic można uzyskać również posadzki antypoślizgowe - poprzez posypanie świeżej powłoki piaskiem kwarcowym lub stosując dodatek Neotex Antiskid M.

2. Gdzie można kłaść posadzkę żywiczną?

-
Przy zastosowaniu odpowiedniego gruntu posadzki żywiczne mogą być aplikowane na najróżniejsze podłoża, m.in. beton, kafle czy metal. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom można je stosować zarówno w domu, jak i w przemyśle. Do użytku wewnętrznego nadają się żywice polimocznikowe, poliuretanowe oraz epoksydowe. Epoksydów nie można układać na zewnątrz, ponieważ nie są odporne na promieniowanie UV. Poliuretany i polimoczniki świetnie spiszą się na balkonie czy tarasie. Wszystkie z wymienionych powyżej posadzek można aplikować na coraz popularniejsze ogrzewanie podłogowe. 

3. Jaka jest grubość takiej posadzki?

-
Posadzki żywiczne dzielimy na dwie grupy: powłoki malowane (grubość od około 100 do 500 mikronów), które aplikujemy wałkiem oraz żywice samopoziomujące (grubość od 1mm do 4mm). Przykładem powłoki malowanej jest farba epoksydowa Neopox Special, a jedna z naszych wylewek samopoziomujących to Epoxol Floor.

4. Czy posadzki z żywicy są odporne na ścieranie, zarysowania, plamy i promieniowanie UV?

-
Wszystkie z dostępnych w naszej ofercie żywic posadzkowych (polimoczniki, poliuretany i epoksydy) są odporne na ścieranie oraz plamy. Polimocznikowe oraz poliuretanowe (oprócz wylewki Paviflex) są wytwarzane na bazie żywic alifatycznych, przez co są w pełni odporne na promieniowanie UV. Epoksydy przy ekspozycji na promieniowanie UV mogą się odbarwić oraz pojawi się kredowanie (biały nalot), dlatego nie stosuje się ich na zewnątrz.  

5. Jak dbać o podłogę z żywicy?

-
O tego typu posadzkę powinniśmy dbać podobnie jak w przypadku paneli czy podłogi drewnianej. Chcąc zachować naszą posadzkę żywiczną w jak najlepszym stanie, nie należy chodzić po niej w szpilkach oraz butach z ostrym brudem (jak np. piasek). Należy unikać przesuwania ciężkich mebli, najlepiej zabezpieczyć je również filcowymi podkładkami nakładanymi na nóżki. Nie powinniśmy również kłaść na posadzce gorących naczyń. Jeżeli chodzi o codzienne porządki, należy używać miękkiej miotły lub odkurzacza. W przypadku czyszczenia małych plam zalecamy zetrzeć je jak najszybciej ręcznikiem papierowym, w razie konieczności do przemycia użyć ciepłej wody (temperatura poniżej +60°C). Gdy niezbędne jest mocniejsze czyszczenie, wtedy najpierw przemywamy posadzkę mopem z wodą i amoniakiem (stężenie około 3%), następnie należy zmyć podłogę mopem z czystą wodą, a na koniec wytrzeć na sucho miękkim materiałem. Możemy również stosować ogólnodostępne środki czyszczące, pamiętając jednak o ich odpowiednim rozcieńczeniu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Co w przypadku uszkodzeń? Jeśli efekt estetyczny nie jest istotnym parametrem (np. posadzka na hali magazynowej), to wystarczy lokalnie zrobić „łatkę”. Takie pole będzie się odróżniało od reszty posadzki, jednak będzie spełniało swoje zadanie, czyli zabezpieczenie betonu przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Jeśli aspekt estetyczny jest istotny, to posadzkę można zmatowić i pokryć świeżą warstwą żywicy lub bezbarwnego lakieru poliuretanowego. Zabezpieczenie posadzki żywicznej lakierem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ później rysy powstają w warstwie lakieru i są dzięki temu mniej widoczne niż rysy powstałe bezpośrednio na żywicy posadzkowej. 
Przejdź do góry