Strona główna»Powłoki dachowe

Powłoki dachowe

Najczęściej zadawane pytania

Jaką membranę na dach płaski wybrać?

-
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się membrany hydroizolacyjne w płynie. Są to proste w aplikacji produkty (nakładanie za pomocą wałka, pędzla lub natrysku), z pomocą których można wykonać trwałą powłokę wodoszczelną na dachu.

Oprócz prostoty aplikacji kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż powstała powłoka jest bezspoinowa, a więc nie powstają przecieki w miejscach newralgicznych (np. wokół kominów, świetlików, a w przypadku papy nawet na łączeniach pasów).

Produkty te można aplikować na większość podłoży, po odpowiednim zagruntowaniu, a w niektórych przypadkach również bez gruntowania.

Co więcej, są to produkty bezpieczne w aplikacji i proste w renowacji. Przy renowacji powłokę należy po prostu umyć wodą pod ciśnieniem i zaaplikować kolejne warstwy lub zrobić lokalną “łatkę”.

Dodatkową zaletą membran w płynie jest obniżenie temperatury na dachu, co znacząco wpływa na temperaturę pomieszczeń pod dachem, a sama konstrukcja dachu jest mniej narażona na naprężenia.

Jak przygotować dach przed nakładaniem membrany w płynie?

-
Przed przystąpieniem do aplikacji powłoki podłoże należy wyczyścić. Nie może być na nim brudu, pyłów czy luźnych powłok starej farby. W tym celu najlepiej sprawdzi się mycie wodą pod wysokim ciśnieniem. Jeśli dach jest bardzo mocno zabrudzony, to warto dodatkowo zastosować koncentrat myjący Emulsol RN-1.

Jeśli na powierzchni występowały mchy czy porosty to, pomimo ich usunięcia wodą podciśnieniem, w porach mogą nadal pozostać ich zarodniki. Dlatego w takim przypadku zalecamy spryskanie dachu środkiem grzybobójczym GrzyboStop i pozostawienie go na 24h.

Na dachach stalowych często znajdziemy ogniska korozji. Po ich umyciu, nalot rdzy zabezpieczamy środkiem odrdzewiającym TOP-KOR lub Neodur Metalforce.

Jak trwała jest farba do papy?

-
W celu hydroizolacji pokrycia z papy oraz podłoży bitumicznych można wykorzystać jeden z naszych systemów polimocznikowych Neoproof Polyurea R, poliuretanowych Neoproof PU W-40 lub akrylowych Neoroof.

Są to tzw. “membrany w płynie”, które odnowią powierzchnię jak i również będą stanowić warstwę hydroizolacyjną. Ich trwałość waha się w zależności od produktu oraz od tego czy zastosujemy dodatkową włókninę wzmacniającą:
- Neoproof Polyurea R - minimum 20 lat
- Neoproof PU W-40 - minimum 11 lat
- Neoroof - minimum 10 lat

Oczywiście po tym czasie powłoka nadal będzie spełniała swoje zadanie, może jednak wymagać odświeżenia czy lokalnej renowacji.

Czym pomalować zardzewiały dach?

-
Jeśli mamy do czynienia ze skorodowanym dachem i nie chcemy usuwać rdzy mechanicznie, można zastosować jedno z rozwiązań Noxyde/Peganox. Są to farby do stosowania bezpośrednio na rdzę. Produkt Noxyde przeznaczony jest głównie do aplikacji natryskiem, Peganox to wersja tego produktu pod pędzel. W obu przypadkach farby należy aplikować w dwóch warstwach, aby powłoka miała swoje właściwości antykorozyjne.

Jeśli nalot rdzy zajmuje niewielką powierzchnię, to można w te miejsca zaaplikować preparat odrdzewiający Top-Kor. Wydajność tego preparatu to 10 m2/l. Po odczekaniu około 12 godzin miejsca, w których wystąpiła rdza, należy zagruntować środkiem gruntującym antykorozyjnym Lowikor-2. Gruntować należy również powierzchnię ze stali czarnej. Po zagruntowaniu cały dach można odnowić farbą poliwinylową Lowicyn. Farby z serii Lowicyn można aplikować również bezpośrednio na podłoża ocynkowane. Farby dostępne są w trzech wykończeniach (mat, półmat, połysk).

Krok gruntowania można pominąć stosująć gruntoemalię poliwinylową Telkyd S220. Farba ta stanowi podkład oraz powłokę nawierzchniową w jednym. Dostępna jest w całej palecie kolorów RAL w wykończeniu półmatowym.
Korzyści z kupowania w farbyspecjalistyczne.pl Korzyści z kupowania w farbyspecjalistyczne.pl Korzyści z kupowania w farbyspecjalistyczne.pl
Go to Top