Lowigraf-Pur to wysoce dekoracyjna dwuskładnikowa gruntoemalia poliuretanowa przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania podłoży metalowych bez ich uprzedniego gruntowania:
 • w budownictwie: kraty, bramy, ogrodzenia, konstrukcje wsporcze (poręcze, barierki itp.)
 • w renowacji zabytków: wyroby metaloplastyki i kowalstwa artystycznego
 • w przemyśle: konstrukcje stalowe, stalowe ocynkowane i przedmioty z metali kolorowych

Powłoki emalii Lowigraf-Pur są kryjące, twarde, odporne na zarysowania, posiadają dobrą przyczepność do: żeliwa, stali, stali ocynkowanej, metali kolorowych, materiałów pochodzenia mineralnego ( tynk, beton, cegła, płytki ceramiczne itp.), drewna i materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych (za wyjątkiem polietylenu i polipropylenu). Charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych (w tym na promieniowanie UV). Ze względu na zawartość pigmentów antykorozyjnych i metalicznych dobrze chronią stopy żelaza przed korozją. Emalia może być stosowana samodzielnie lub w zestawie odpowiednią farbą do gruntowania.

Lowigraf-Pur jest dostępny również w wersji strukturalnej.

Powłoka gruntoemali Lowigraf-Pur jest:

 • matowa, gładka – wysoce dekoracyjna
 • twarda, kryjąca
 • dobrze przyczepna
 • odporna na:
  • zarysowania,
  • wilgoć,
  • czynniki atmosferyczne (woda, UV),
  • opary soli, gazów przemysłowych, rozpuszczalników, paliw płynnych, solankę itp.
 • szybko wysychająca
 • o trwałej kolorystyce

Przygotowanie podłoża do malowania gruntoemalią Lowigraf-Pur

Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być suche, czyste, pozbawione oleju i innych zanieczyszczeń.

Stal i żeliwo

Poddać obróbce strumieniowo-ściernej do uzyskania stopnia czystości Sa 2 1 /2 wg PN -ISO 8501-1:1996 i chropowatości Rz = 25 ÷ 70 μm. Przy niewielkich powierzchniach dopuszcza się czyszczenie ręczne i narzędziami z napędem mechanicznym do czystości St 2.
Oczyszczone podłoże pomalować w okresie nie dłuższym niż 6 godz. od oczyszczenia, aby zapobiec powstawaniu rdzy nalotowej. Malować emalią poliuretanową na metale Lowigraf-Pur bezpośrednio (bez gruntowania) lub po uprzednim zagruntowaniu farbą epoksydową Feg-C lub po zastosowaniu na rdzę preparatu odrdzewiającego Top-Kor.

Stal ocynkowana i metale kolorowe

Oczyścić z produktów korozji, odtłuścić 2-3 % wodnym roztworem preparatu do odtłuszczania Emulsol-RN1 i spłukać czystą wodą. Powierzchnie gładkie, błyszczące lekko zmatowić. Po oczyszczeniu i odpyleniu, podłoże można malować emalią Lowigraf- Pur bezpośrednio (bez gruntowania).

Podłoża mineralne (np. tynk i beton) oraz drewniane i drewnopochodne

Malować bezpośrednio emalią Lowigraf- Pur (tynk i beton dopiero po całkowitym utwardzeniu).

Malowanie renowacyjne

W przypadku malowania renowacyjnego zalecane jest umycie konstrukcji wodą pod wysokim ciśnieniem. W zależności od stopnia zniszczenia starej powłoki malarskiej, podłoże należy oczyścić metodą strumieniowo-ścierną do czystości Sa 2 1/2 na całej powierzchni poddanej renowacji lub tylko w miejscach skorodowanych. Dopuszcza się miejscowe czyszczenie ręczne i narzędziami z napędem mechanicznym do stopnia czystości PSt 2.

Lowigraf-Pur jest farbą dwuskładnikową (cena dotyczy kompletu, czyli bazy wraz z utwardzaczem).